Galerija
todotwilightsaga-mqs-24 kristena7 tay3 ROBERT PATTINSON LETTERMAN OUT21503132 dossier_29 yellowrob 36e7591101b36e758e8126ff untitled12
Meklēšana
Aptauja

Kuras Krēslas filmas mūzikas izlase Tev patīk vislabāk?

Rezultāti

Loading ... Loading ...
Aptauja

Kura no Krēslas sāgas filmām Tev patīk vislabāk?

Rezultāti

Loading ... Loading ...
Aptauja

Cik ilgi Tu jau fano par Krēslas Sāgu?

Rezultāti

Loading ... Loading ...

Krēslas psiholoģija

Šis raksts tika publicēts Kanādas vietnē The Versaty.ca. Lai gan tas pretendē uz zinātniskas analīzes statusu, es tā neteiktu – mulsina haotiskums un virspusējība. Tomēr tajā atklājas tik interesants un iepriekš nelasīts viedoklis par visu sieviešu kārtu interesējošu tēmu, ka biju absolūti sajūsmināta to tulkojot un arī ievietojot TT :) Ņemsim vērā, ka tas ir tikai pirmais raksts, kas vieš cerības uz plašu un dziļu turpinājumu.

Piebildīšu, ka sakotnēji raksts vēsta arī par “Harija Potera” Hermiones tēlu, kas minēts arī nosaukumā, bet es Hermioni izņēmu ārā, aizstājot ar punktiņiem…

Un, jā, it kā nesaistīti, bet tomēr par to pašu, jo Krēslas pasaule ir nedalāma pasaule – raksts atmodināja manī iesnaudušās alkas apkopot vērtīgākos Krēslas sērijas citātus atsevišķā sadaļā. Es, protams, ķeršos šim darbiņam pati klāt, bet būšu ļoti pateicīga par palīdzību, tāpēc, lūdzu, sūtiet savus mīļākos citātus (latviešu valodā!) uz niive@town.lv!

Aizraujošu lasīšanu!

Harija Potera un Krēslas psiholoģija

Debora Čeina pēta pirmo divu sēriju radīto iespaidu uz sieviešu smadzenēm pirmajā no vairāku rakstu sērijas par Harija Potera un Krēslas filmu psiholoģisko ietekmi.

“Ikviena pirms mūsu kultūras eksistējoša kultūra uztvēra sievietes seksualitāti kā kaut ko tik ļoti spēcīgu, ka to ir nepieciešams ierobežot un vadīt. Kurš zina, kas nu notiks [tagad, kad sievišķā seksualitāte brīvi klejo pasaulē]? Dzimstības kontroles medikamenti ir nākamā atombumba, ja ņem vērā to sociālo un vēsturisko nozīmīgumu.”— Džordans B. Pītersons (Jordan B. Peterson)

Iesākumā: kā sievietes smadzenes atšķiras no vīrieša smadzenēm? Neirologi paskaidro, ka dzimumam tipiskas vīrieša un sievietes smadzenes atšķiras ar vienu būtisku apgabalu hipotalāmā, pazīstams kā mediālais preoptiskais apvidus (MPOA), kas vīriešiem ir attīstītāks. Patiesā MPOA funkcija joprojām nav izzināta, bet mēs zinām, ka hipotalāms kontrolē cilvēka mežonīgo jeb pirmatnējo uzvedību.

Saimons LaVejs (Simon LaVay) savā grāmatā „The Sexual Brain” paskaidro, ka neirologi uztver hipotalāmu kā „dzīvnieku garu un pirmatnējo tieksmju spoku sagūstītu. Viņi pieļauj, ka hipotalāms nav mājvieta spožajam, organizētajam apziņas mehānismam, bet gan dēmoniskām raganām, tapušām no duļķainiem, raustīgiem neironiem, peldošiem prātu aptumšojošu ķīmisku vielu virumā.”

Kur tad mūsu uzvedību noved šīs smadzeņu atšķirības?

Cilvēces studijas atklāj, ka vīriešu dzimuma pārstāvjiem biežāk raksturīga „cīnies vai bēdz” reakcija pret viņiem nezināmiem elementiem apkārtējā vidē. Šī atbilde rodas mūsu smadzeņu emocionālajā centrā, mandeļveida ķermenī, un tā ir pilnībā automātiska, tātad daudz neprecīzāka un nepārdomātāka.

Turpretī sieviešu dzimumam visbiežāk raksturīga „palīdzi un draudzējies” atbilde nezināmajam. Arī sievietēm šī atbilde tiek producēta mandeļveida ķermenī, tomēr iekļauj daudz augstākus izziņas un domāšanas procesus, piemēram, apkārtējo emociju atpazīšana.

Piedevām, mēs zinām, ka sievietes parasti daudz vieglāk un paliekošāk saglabā atmiņā emocionālus notikumus nekā vīrieši, ko varētu saistīt ar neiromediatora oksitocīna augstāku aktivitāti sieviešu smadzeņu mandeļveida ķermenī. Kopumā ņemot, sievietes ir daudz iejūtīgākas par vīriešiem, vienmēr parādot krietni augstākus emocionālās inteliģences rādītājus un emocionālos koeficientus.

Nav noliedzams, ka iepriekšējos slēdzienos ir izņēmumi, tādēļ tie ir vispārināmi. Bet ir būtiski neatmest uzreiz visus zinātniskos pierādījumus. Jo pastāv pierādīts fakts, ka vairākums sieviešu ir tendētas būt vairāk emocionāli intuitīvas un mazāk noteikti izlēmīgas nekā vairākums vīriešu, un tā ir ievērojami nozīmīga sociālā konsekvence.

Krēslas sērija ir neticami nepopulāra intelektuāļu elites vidē, bet izteikti populāra visur citur.

Psihiatrs un rakstnieks Teodors Dalraimpls (Theodore Dalrymple), kurš pavadīja vairākus gadus ārstējot zemākās kārtas Lielbritānijas iedzīvotājus, nepiekrīt dažu liberālu intelektuāļu viedoklim (tāds aprakstīts, piemēram, Virdžīnijas Vulfas „Trīs ginejas”), ka tradicionālās institūcijas ir ļaunums, kas jāiznīcina.

Krēslas sērija, ar visiem saviem literārajiem (un, pēc vairāku citu domām, sociāli politiskajiem) trūkumiem, vismaz saprot psihiatres viedokli un cenšas šo ideju atklāt arī jaunākajām sieviešu dzimtas lasītājām Galvenā varone Bella Svona izvēlas apprecēt savu sapņu vīrieti Edvardu Kalenu – vampīru, kurš viņu brīdinājis, ka ir pārcilvēciski spēcīgs un tāpēc spējīgs viņai nodarīt pāri (kā jau visi vīrieši; šeit mežonīgais vampīra spēks ir vīrieša metaforiska reprezentācija).

Bet Edvards ir teicis: “Bet redzi, tikai tas, ka mēs esam… ka mums ir iedalīta noteikta loma… tas nenozīmē, ka mēs nevaram izvēlēties pacelties tai pāri – uzvarēt likteni, kuru neviens no mums nav vēlējies. Cik iespējams, mēģināt saglabāt cilvēciskuma atliekas.” Šī ir tieši tā ziņa, kuru Dalraimpls cenšas atklāt gan saviem pacientiem, gan lasītājiem.

Viņa esejā „Sekss un Šekspīra lasītājs” (“Sex and the Shakespeare Reader”) Dalraimpls piezīmē, ka “lopiskums un visatļautība […] nozīmē seksualitāti bez tādām cilvēciskām kvalitātēm kā mīlestība un saistības, bet bez mīlestības sekss ir tikai dzīvniecisks — mežonīgs literāri visietilpīgākajā tā interpretācijā. Un kā [Šekspīrs darbā „Dots pret dotu”] izskaidro, dzīvnieks triumfē pār cilvēku, kad likums vai institūcijas ir pārāk vājas. Aukle nespēj mazuli civilizēt, tādēļ viņa dzīvnieciskās kaislības netiek kavētas un viņš aukli iedunkā, kas agrā bērnībā ir tikai instinktīvs solis. Tikai iegrožojot savas vēlmes, tādējādi iemācoties tās kontrolēt jeb, citiem vārdiem, kļūstot civilizētam, cilvēks kļūst pilnībā humāns.”

Krēslā Edvards kļūst pilnībā humāns klausoties kā sitas Bellas sirds. Šī pieredze liek viņam saprast, ka „nekad vairs nebūs tik smagi.” Ja šī nav acīmredzama metafora, tad es nezinu, kas ir. Krēslas sērija nes ziņu, ka mīlestība un uzticība palīdz cilvēkiem pārvarēt jebkuru egoistisku, mežonīgu impulsu.

Krēslas grāmatas funkcionē kā uzlabota „Skaistules un briesmoņa” versija modernās skaņās. Laulību institūcija vairs nav tik nozīmīga, kāda tā bija agrāk, tādēļ jaunai meitenei prātīgāk būtu atrast briesmoni, kurš jau ir piejaucēts un pats sevi savaldījis(kā to izdarījis Edvards), pirms viņa ar viņu pārguļ. Vismaz, ja pastāv kaut mazākā iespēja ieņemt mazuli, ir daudz ticamāk, ka tad viņš paliks blakus un palīdzēs uzaudzināt bērniņu.

Bet daudz svarīgāk, ka šādi viņa pasargās savas smadzenes no traumas tiešā, ķīmiskā veidā. Psihoanalītiķis Normans Doidže savā grāmatā „Smadzenes, kas mainās pašas” (The Brain That Changes Itself) atzīmē, ka pēc orgasmātisks stāvoklis, kad cilvēka smadzenes pārpludina oksitocīns, rada „spējas divām mīlētāju smadzenēm piedzīvot paaugstināta plastiskuma periodu, kas palīdz veidot vienam otru  un abiem samērot savus nolūkus, gaidas un uztveres īpatnības.”

Ja mēs padziļināti izjūtam partneri, ja sajūtam viņu kā sevis paša sastāvdaļu pēc dzimumakta periodā (kā meitenes ir tendētas darīt, ja viņām partneris patiešām patīk), tas nozīmē, ka partneris patiesībā ir „atstājis neizdzēšamas pēdas” jeb „atstājis nospiedumus” mūsu smadzenēs. Kas vēl interesantāk, ja jūs pēc tam kopā veicat kādu darbību, atrisināt kādu kopīgu uzdevumu, jūsu hipokampā (smadzeņu daļa. Niives skaidrojums) iespējams izaugs jaunas smadzeņu šūnas, un jūs vēl spilgtāk atcerēsieties šo nu jau tik svarīgo notikumu.

Mūsu kultūra tradicionāli asociē maskulinizētu dzimumu ar vīriešu seksu un feminizētu dzimumu ar sieviešu seksu. Vēsturiski izveidojies, ka cilvēki, kuri atvirzās pārāk tālu no šīm normām, tiek sociāli sodīti. Bet realitātē sekss ir maskulīnu un femīnu elementu kopošanās divu smadzeņu starpā – tie ir mūsu nervi zem ādas nevis mūsu ķermeņu ārējās šūnas, kas liek seksam notikt.

Kā paskaidro profesors Franko Teverna (Franco Taverna), kas lasa lekcijas cilvēku biheiviorālajā (uzvedības) bioloģijā, „sekss nav [reproduktīvajos] orgānos – tie ir tikai santehnika. Smadzenes ir īstais seksuālais orgāns. Bez tām jūsu orgāniem ir nulles vērtība.”

Izskatās, ka sieviešu smadzenes savā attīstībā ir sasniegušas prasmi piedzīvot maksimālo seksuālo pārdzīvojumu, kas paredz būšanu kopā ar kādu mīlā un uzticībā, kas prasa laiku un patiesu pieķeršanos un saistības. Neiroloģiski pierādījumi norāda uz sievietes augstākās kvalitātes orgasmu, kad tiek aktivizēta smadzeņu daļa saliņa jeb insula (tā parasti notiek, kad jūs domājat par personu, kuru „mīlat”). Tas atmodina pilnīgu atdevi seksa laika, līdz pat pilnīgai sevis aizmiršanai un transcendentālas ekstāzes piedzīvojumam.

Tas ir tieši tas labums, ko iegūst Bella Svona, jo viņa, kā es to sapratu, pagaidīja, līdz sasniedza stabilu emocionālo saikni ar savu vīrieti pirms iesaistīšanās seksuālās attiecībās.

Bella reprezentē tradicionālo sievieti, kura velta sevi vīram un bērnam.

Viena lieta, kuru, es ceru, modernās feministes atbalsta, ir tas, ka Bella ir krietni labāks piemērs atdarināšanai par, piemēram, Mailiju Sairasu dziesmā „Nav pieradināma” (“Can’t Be Tamed”). Šī dziesma patiesībā ir pilnasinīga alfa tēviņa ļaunākais murgs, vai ne tā? Džeina Gudela (Jane Goodall) ir atklājusi, ka bez piemērošanās unificētām sociālām struktūrām primāti būtu saplosījuši viens otru gabalu gabalos. Cilvēciskas radības nevar būt pilnībā mežonīgas. Mums ir jāpiemērojas, lai spētu funkcionēt sabiedrībā. Tieši tāpēc kost viens otram sociāli pieņemams ir tikai briesmīgajā divgadnieka vecumā. Klīniskie psihologi (vai vismaz psihoanalītiķi) saka, ka pieaugušie, kuri piedzīvo neapvaldītu dusmu lēkmes, regresē attīstībā. Un paskatieties, kas notika ar Krisu Baunu (Chris Brown), kad viņš tik acīmredzami regresēja savās niķīga bērna dusmās – pilnīga izstumšana no sabiedrības.


0 komentāru

 • Rosée teica:

  Arprac forsh raksts! Veletos Tev aizsutit milakos citatus, bet graamatas ir taalu, taalu prom :( Ka piemeram to kad Emets pateica Edvardam :”Satiecies ar vecaku sievieti, sekstiigi!”(Jauna menesii) Vai ari kad Bella salauza pirktu pret Dzeikoba seju un Rozalija sacija,mm isti neatceros, bet kaut ko lidzigu sim:”Es zinu kas bus liela vilkacu siteja, kad parvertisies par vampiru.”(Aptumsuma) Ne ta iisti nebija, bet kaut kas lidzigs..Ahh kaads never atsutiit gramatas?Es atrastu tiik daudz citatus kas ir vienkasi man mili…Af raudasu ;(

 • Heera teica:

  Rosēe, kur tad tu esi,ka gramatas nav pie tevis? ;)

 • ZT teica:

  Nu principā viss ir absalūti elementāri…
  Kad mediāli preoptiskajā apvidū, hipotalāmas duļķainajos ūdeņos plunčājās manas dēmoniskās raganas, paaugstinot neiromediatora oksitocīna augstāku aktivitāti manu smadzeņu mandeļveida ķermenī, tieši tajā brīdī – pēc maskulīnu un femīnu elementu kopošanās divu smadzeņu starpā, pēcorgasmātiskā stāvoklī, kad visu pārpludina oksitocīns, vajag kopīgi uzpīpēt, jo tad manā hipokampā iespējams izaugs jaunas smadzeņu šūnas un bez stabilas emocionālas saiknes man vispār nespīd, aktivizējot insulu, tikt pie transcendentālās ekstāzes piedzīvojuma (žēl gan).

 • Rosée teica:

  Heera, esmu tepat Latvija, bet gramatas Irija :(

 • Heera teica:

  Aizbēga,mazās nelietes, Rosēe?

 • Heera teica:

  ZT, tu pati saprati,ko uzrakstīji? :D
  Šitie piņķervārdi tik koncentrēti vienviet raisa pamatīgu apjukumu uz totālu neizpratni, respektīvi, WTF??? :D

 • ZT teica:

  Bet protams, Heera! Kas tur ko nesaprast?!
  Koroče, viss notiek galvā un pirms sexa, maximāla galarezultāta sasniegšanai (pat bez sociāli nepieņemamās košanas), vēlams uzzināt vismaz partnera vārdu, bet pēc – kopīgi risināt matemātikas mājasdarbus un Lowe Forever garantēta.

 • fox teica:

  tā, dikti iedziļinājos, maz sapratu, bet galveno gan…
  mēs sieviešu pārstāves rulējam! :) un Krēsla ir sķietami pamācošāka , nekā kāds varetu iedomaties!
  par to Krisu nesaprau, lai paliek! :)
  un šķiet pārāk gudri cilvēki nemāk vienkārši sapņot! ja jau viņiem tā šķiet nepopulāra!

 • fox teica:

  P.S ja neskaita tagad šo komentu tad maģiskais skaitlis TT ir 8 jo es tik paskatos un komenti astoņi ir ielikti ja nemaldos jau trijos rakstos! :P

 • Heera teica:

  Nu re! Šitā jau ir daudz labāk un feināk! Sasmējos no sirds, cik patiesi izklausās!

 • Rosée teica:

  Heera, ja aizlaidas gan! Laikam kad atgriezisies majas bus jauzliek majas arests! :D

 • NN teica:

  1. Latviski lasījusi neesmu , tātad arī citātu nebūs.
  2. Pēc šitā alkohola daudzuma nesapratu ne to gudro rakstu(tulkoto), ne , piedod, arī tevi, ZT, bet pieļauju, ka no Tavas puses tās bija tikai izsmalcinātas ņirgas.Kas arī šeit ir riktīgi pa ģelu. ja saprotat, ko domaju.

 • ZT teica:

  Tu mani saprati pareizi, NN!

Komentēt

(Spamcheck Enabled)