Galerija
How To Be - The Film mans-3 LONDON, ENGLAND - NOVEMBER 11: (UK TABLOID NEWSPAPERS OUT) attends a Twilight: New Moon fan event held at Battersea Evolution on November 11, 2009 in London, England. (Photo by Dave Hogan/Getty Images)


arrives at the 67th Annual Golden Globe Awards kr_007 pattinson-a-0912-04 robertpattinsonbdcapshd12 4b1 n1
Meklēšana
Aptauja

Kuras Krēslas filmas mūzikas izlase Tev patīk vislabāk?

Rezultāti

Loading ... Loading ...
Aptauja

Kura no Krēslas sāgas filmām Tev patīk vislabāk?

Rezultāti

Loading ... Loading ...
Aptauja

Cik ilgi Tu jau fano par Krēslas Sāgu?

Rezultāti

Loading ... Loading ...

Žurnāls IEVA par Krēslu

Pārcilājot un šķirojot vecos žurnālus, uzdūros sava ilgā vasaras atvaļinājuma dēļ garām palaistajam žurnāla IEVA 21. jūlija numuram, uz kura vāka vīdēja raksta pieteikums “Kāpēc pieaugušas sievietes fano par Krēslu?”. Raksts, kopumā ņemot, neizceļas ar īpašu domu svaigumu, bet mani piesaistīja psiholoģes, tātad profesionālas cilvēku vērtētājas, un Krēslas Sāgas fanes Undīnes Bušmeistares Krēslas fanu sadalījums tipos ( psihologi ir kā traki uz tām tipu un tipāzu lietām!), kāarī viņas viedoklis par to, kāpēc dažas tomēr uz Krēslu neuzķeras… Citāts:

„(… )Ja jāraksturo Krēslas fanes, tādas varētu būt vismaz trīs.

Pirmā lasītāja ir pusaudze, kura reālā dzīvē pārdzīvo kaut ko līdzīgu tam, kas stāstā notiek ar galveno varoni Bellu, – viņa iet skolā, satiek draugus, iemīlas skaistākajā, noslēpumainākajā skolas puisī, rodas sarežģījumi, attiecībām nevar būt nākotnes, pret šīm attiecībām iebilst tēvs utt. Viss kā no pusaudzes dienasgrāmatas. Tieši šis ir vecums, kad erotiskais uzbudinājums sit augstu vilni, hormoni trako, bet sapņiem vēl nav lemts īstenoties (jāpiebilst būtiska informācija – Krēslā seksa nav!).

Otrā varētu būt radoša, ar iztēli apveltīta lasītāja, kura gatava pieņemt neparasto, citādo. Viņai patīk fantastikas literatūra – jo spocīgāk, jo labāk. Iespējams, šajā kategorijā ietilpst arī tie gados jaunāki un vecāki vīrieši, kas fano par sāgas notikumiem, – galu galā vampīri spēlē beisbolu filmā Krēsla, arī vilkaču un vampīru cīņas filmas turpinājumos ir specefektu pilnas. Tā gan ir lielākā filmas un grāmatas atšķirība – specefekti noteikti traucē uztvert stāsta emocionālo pusi.

Trešā lasītāja uztver cilvēcisko aiz katra neticamā tēla. Tas var būt gan vampīrs, gan sniega cilvēks – tam nav nozīmes. Galvenais ir tas, ko var līdzpārdzīvot ar katru no viņiem. Ne velti ASV izveidojušās pat domubiedru grupas – tās, kas atbalsta Edvardu, un tās, kas fano par vilkati Džeikobu. Šīm emocionālajām lasītājām Krēsla ir stāsts par jūtu pasauli, par attiecībām, kas veidojas tik sarežģītos apstākļos, kad jāatrod iespēja sadzīvot savstarpēji nesavienojamiem mīlētājiem. Cik pirmā grāmata šķiet nereāla (tās galvenais strāvojums ir tiešām spēcīgās emocijas), tik līdz ceturtās grāmatas beigām tā kļūst arvien reālāka un reālāka.

Tomēr par Krēslu ne visas lasītājas sajūsminās – izlasa un parausta plecus: nekā sevišķa. Iespējams, tu izlasi un konstatē, ka dzīvē jau tā nenotiek. Negribas taču sevi sāpināt – kad grāmata beidzas, jāturpina reālā dzīve un jāsadzīvo ar to, kā nav. Atšķirība starp to, kā ir grāmatā un dzīvē, var būt pārāk liela, tādēļ, lai sevi pasargātu, lasītājas labāk no tās norobežojas, sakot, ka tai grāmatā nekā nav – viss ir izdoma, nieki, muļķības. (…..)”  “Krēsla – tīnim vai mājsaimniecei? “, Tīna Kempele, IEVA, 21.07.2010)

Nu, ko jūs par to sakāt? Kā jums šie trīs tipi?

Es teikšu tā: pirmkārt, katrs gadījums ir individuāls, tā ir un būs vienmēr, tipi radīti, lai profesionāļiem atvieglotu dzīvi, bet skaidrāku tas neko nepadara, tāds drusku aiz matiem pievilkts kopsavilkums, kad katra tipa iezīmes var atrast itin visos :) Otrkārt, mani traki iepriecināja, ka domas, par ”tām, kuras neuzķeras”, izklausījās pēc psiholoģisku problēmu definīcijas, kas liecina, ka ne jau Krēslas fani ir ārstējami, bet tieši otrādi – Krēslas noliedzējiem jāiet ārstēties no savu jūtu nolieguma un bailēm no dzīves! :)

0 komentāru

 • ZT teica:

  Rakstiņu izlasīju gozējoties saulītē jūrmalas smiltīs.
  Ja nemaldos, tur vēl bija kāda īpaši orģināla doma par alkaholismu, narkomaniju un līdzatkarību.
  “Ne velti ASV izveidojušās pat domubiedru grupas – tās, kas atbalsta Edvardu, un tās, kas fano par vilkati Džeikobu.”- nav nemaz tik tālu jāmeklē! Cienījamai autorei acīmredzot trūkst aktuālas informācijas par dzimto zemi.
  Piedāvātais sadalījums tapis ar vērienu un sanācis nu ļoti globāls. Katram no piedāvātajiem lasītāju tipiem varētu pievienot vēl vismaz 10 apakšgrupas.
  Piekrītu Tev, Niive – diagnoze mums visām viena, bet slimības vēstures dažādas.

 • Ieva teica:

  Nu personīgi es sevi nevaru ietilpināt ne vienā tipā, tāpēc sevi ieliku neesošajā 4.kategorijā :) . Bet secinājums man gan ir cits – jau kuro reizi sapratu, ka cilvēks kas nav Krēslā īsti to štelli neizprot, bet grib būt baigi viszinošs par mūsu “slimību” jeb “vājprātu” un tad tad nu samurgo vells sazin ko. Mans priekšlikums – ja Tev Krēsla sveša, tad labāk stāvēt malā. Nu nesaprast mūs…
  Un tieši tā kā domā ZT & Niive – diagnoze viena, bet slimības….

 • Anete teica:

  Ieva,es tev nepiekrītu par “Mans priekšlikums – ja Tev Krēsla sveša, tad labāk stāvēt malā. Nu nesaprast mūs…” .Krēsla mani sāka piesaistīt tikai nesen.Manai draudzenei ļoti patīk grāmatas un filmas tādēļ parādīja man filmu un secināju to,ka tas ir kaut kas fantastisks un ļoti interesants.Kā ne kā,Krēsla šobrīd mani saista un pēc manām domām ir tā lieta,kura mani spēj ieinteresēt.Ar to es gribēju pateikt-Kā tad visi Krēslas fani radās?Viņi izlasīja grāmatu un viņus tā aizrāva.Bet kā fanu pulks var paplašināties,ja tu tā uzraksti-”…labāk stāvēt malā.”Cilvēki neapzinās,ka Krēsla varētu būt viņu nākošā aizraušanās,pat nepamēģinot painteresēties un saprast kā tas ir.

 • Ieva teica:

  Anete – tas nebija tā domāts kā tu saprati. Ir grupa cilvēku, kuri gan izlasa, gan noskatās Krēslu par faniem nekļūst, bet spriedelēt gan par to grib gudri :) . Un tas mans teikums jau tik burtiski nebija jāuztver…

 • Anete teica:

  Ieva…
  Nu jā,tādus cilvēkus man neizprast.

Komentēt

(Spamcheck Enabled)